Ohjelma-aikataulu

Pooki Flakkaa – Raahen Meripäivät tarjoilee merikaupungin loistoa ja entisajan markkinahumua! Raahen Meripäivät koostuu monipuolisesta koko perheen tarjonnasta, markkinaperinteistä, musiikista sekä erilaisesta merellistä Raahea juhlistavasta ohjelmasta.

Perjantai 15.7.2022

Museonrannan tapahtuma-alue

14.00–20.00 Komerssin vanhan ajan markkinat.
Katso myyjälistaus
14.00–20.00 Työnäytöksiä. Rantatori ja nurmialue.
Katso työnäytökset
14.00–20.00 Putte-possun meriseikkailu.
Lasten meriseikkailurata rannan nurmialueella. Järjestää Raahen Jääkiekkoklubi U14-joukkue
14.00–20.00 FC Raahen toimintapiste (säävaraus)
14.00–20.00 Perinnealukset Postijahti, Perämeren Jähti ja Kaljaasi Maija avoinna yleisölle
14.00–20.00 Toiminnan esittelyä Niilo Saarisella, Pelastusalus Sofialla sekä Rajavartiolaitoksen aluksella. Pelastustehtävien ilmetessä alukset osallistuvat ensisijaisesti niihin
15.00, 16.00, 18.00 ja 19.30 Fillaripianisti

Rantatorin lavalla

14.00 Avauspuheenvuoro.
Kaupunginjohtaja Leena Mikkola-Riekkinen
14.15–15.00 Meripäivien muistelot.
Hannele Meskus ja Kaj Sartorisio
15.15–16.00 Maria Vinberg
16.15–16.45 Raahen Seudun Harmonikkakerho
17.00–17.30 Merops-duo
18.00–18.30 Wanhan Raahen vuoden talo ja miljöö -tunnustus 2022
19.00–19.30 Merops-duo

Muuta ohjelmaa

  • 11.00–18.00 Willa Katariinan Aittakahvila avoinna. Rantakatu 40. Tule katsomaan ja kokemaan Wanhan pihapiirin ja 1800-luvun alussa rakennetun aitan idylli kahvikupposen tai viinilasillisen ääressä. Mahdollisuus tutustua myös vanhaan Katariinan holvikellariin
  • 12.00-20.00 Meripäivien pop up -pannukakku-puutarhakahvila. Brahenkatu 1. Pannukakkua suolaisilla ja makeilla täytteillä kahvin, teen ja limsan kera. Poikkea Meripäiville pihamme kautta ja nauti omenapuiden katveessa vaikkapa kupponen kahvia pannarin kera. Pihalla myös useamman perheen pihakirppis. (Säävaraus, käteismaksu)
  • 14.00–20.00 Terässataman avoimet ovet. Ulkofantintie 123. Raahen Purjehdusseura ry
  • 19.00 Pihakierros Vuoden talo ja miljöö -teemalla. Lähtöpaikka Myhrbergin puisto, kesto 1,5 h. Liput Raahesalin lipunmyynti, loput liput oppaalta ennen kierrosta. 5 € / aikuinen, 2 € / lapsi 7–12v. alle 7 v. maksutta (max. 30 osallistujaa).
  • 21.00 Junkie Patrol. Kahvila Ruiskuhuone, maksullinen 

Pekkatorin markkinat

  • Langin Kauppahuoneen pihapiirissä, os. Kirkkokatu 19.
  • 14.00–20.00 Perinnekorjaajia ja työnäytöksiä. Katso osallistujalistaus

Lauantai 16.7.2022

Museonrannan tapahtuma-alue

11.00–11.30 Reinilän väylän muistolaatan julkistamistilaisuuden.
Pakkahuoneen museon vierusta. Katso tilaisuuden ohjelma
11.00–17.00 Komerssin vanhan ajan markkinat.
Katso myyjälistaus
11.00–17.00 Työnäytöksiä.
Rantatori ja nurmialue. Katso työnäytökset
11.00–17.00 Putte-possun meriseikkailu.
Lasten meriseikkailurata rannan nurmialueella. Järjestää Raahen Jääkiekkoklubi U14-joukkue. Mukana menossa Putte-possu kanaystävänsä Sofia Kekkerin kanssa
11.00–17.00 Kotieläinpiha.
Rannan nurmialue. Koetiläinpiha HuliVili: poniajelua, kanoja, lampaita; Antun Alpakat; Onnentähden Alpakoiden aasi ja aasivara sekä Raahen Kaverikoirat
11.00–17.00 Perinnealukset Postijahti, Perämeren Jähti, Kaljaasi Maija sekä Kuunari Raahen Fiia avoinna yleisölle
11.00–17.00 Toiminnan esittelyä Niilo Saarisella, Pelastusalus Sofialla sekä Rajavartiolaitoksen aluksella. Pelastustehtävien ilmetessä alukset osallistuvat ensisijaisesti niihin
13.15 Nuoren Herran sukellusnäytös. Pakkahuoneen museon viereinen satama-allas

Rantatorin lavalla

11.30–12.00 Duo Leila & Ari Riihijärvi
12.00–12.15
Reinilän väylän muistolaatan luovutus MeriRaahelle ja Raahen Purjehdusseuralle
12.30–12.45
Raahen runoseuran lausujat
12.45–13.30
Harmonikka-ja lauluyhtye Raahe
13.45–14.00
Raahen runoseuran lausujat
14.15–14.45
Marita Silvasti ja Meininki
15.15–15.45
Duo Leila & Ari Riihijärvi
16.15–16.45
Marita Silvasti ja Meininki

Muuta ohjelmaa

  • 11.00–18.00 Willa Katariinan Aittakahvila avoinna. Rantakatu 40. Tule katsomaan ja kokemaan Wanhan pihapiirin ja 1800-luvun alussa rakennetun aitan idylli kahvikupposen tai viinilasillisen ääressä. Mahdollisuus tutustua myös vanhaan Katariinan holvikellariin
  • 11.00-17.00 Meripäivien pop up -pannukakku-puutarhakahvila. Brahenkatu 1. Pannukakkua suolaisilla ja makeilla täytteillä kahvin, teen ja limsan kera. Poikkea Meripäiville pihamme kautta ja nauti omenapuiden katveessa vaikkapa kupponen kahvia pannarin kera. Pihalla myös useamman perheen pihakirppis. (Säävaraus, käteismaksu)
  • 11.00–17.00 Terässataman avoimet ovet. Ulkofantintie 123. Raahen Purjehdusseura ry. Risto Kallio esittelemässä säävarauksella omatekoista puuvenettään eli ”köökkipaattia” klo 14 alkaen
  • 12.00 Lappis. SUP-retki, varaukset Lappiksen kotisivuilta 
  • 15.00 Lappis. Melontaa, varaukset Lappiksen kotisivuilta 
  • 15.00 Pihakierros Vuoden talo ja miljöö -teemalla Lähtöpaikka Myhrbergin puisto, kesto 1,5 h. Liput Raahesalin lipunmyynti, loput liput oppaalta ennen kierrosta. 5 € / aikuinen, 2 € / lapsi 7–12 v. alle 7 v. maksutta (max. 30 osallistujaa).
  • 21.00 Moskah. Kahvila Ruiskuhuone, maksullinen 

Pekkatorin markkinat

  • Langin Kauppahuoneen pihapiirissä, os. Kirkkokatu 19
  • 11.00–17.00 Perinnekorjaajia ja työnäytöksiä. Katso osallistujalistaus
  • 12.30–13.30 Luento, museonjohtaja Eija Turunen: “Kun Raahe tapulikaupunkioikeuksia halusi”
  • 14.45–15.00 Raahen runoseuran lausujat
  • 16.00 Maria Vinberg, Vanhoja merimieslauluja ja sävelmiä rannoilta -konsertti, maksuton.

Viikonlopun meriohjelma

Saaristoristeilyt ja -kuljetukset (pe–su)

  • 13.00–15.30 Saaristoristeily 2½ h M/B Jennamaria (takuulähtö)
  • 16.00–18.30 Saaristoristeily 2½ h M/B Jennamaria (minimi 6 hlö)
  • 12.00 Saaristokuljetus meno – 18.00 paluu Museonrantaan M/B Jenny, M/B Arkki (takuulähtö)
  • Ennakkoilmoittautuminen venekuljetuksen operoijalle vähintään kaksi tuntia ennen lähtöä. Lähtö Pakkahuoneen museon rannasta. Katso lisätiedot ja hinnat Visit Raahen sivuilta.

Postijahdin yleisöpurjehdukset

  • pe 15.7. klo 18.30, la 16.7. klo 18.30 sekä su 17.7. klo 11 ja 13
  • Kesto noin 2 h, säävaraus. Minimi >5 hlö, maksimi 12 hlö / purjehdus.
  • Hinta: aikuiset 20 € ja lapset (alle 12-v.) 5 €. Käteismaksu, tasaraha.
  • Ennakkovaraukset puh: 044 380 8083 / 040 553 0710.

Perämeren Jähdin saaristoristeily

  • la 16.7. klo 14. Kesto 2,5 h. Minimi 25 hlö. Hinta 30 € / hlö, käteismaksu.
  • Ennakkoilmoittautumiset sähköpostitse: kippariolli.ahonen@gmail.com

Raahen museokohteet avoinna

Pakkahuoneen museo, Kruununmakasiinimuseo, Apteekkimuseo sekä Laivapatruunin koti avoinna pe 15.7. klo 11–17 ja la 16.7. klo 12–16. Lauantaisin kaikkiin kohteisiin vapaa pääsy. Laivapatruunin koti vierailuvarauksella.

Tutustu myös Fasaatit ja uutisrakennukset – maistraatin arkiston aarteita -näyttelyyn Soveliuksen talon alakerrassa.

Tarkista myös nämä

TO 14.7. klo 14–16 Meripäivien etkot. Reko-ryhmän toritapahtuma Rantatorilla. Katso lisätiedot Reko-ryhmän facebookista

TO 14.7. Kauppatorstai. Raahessa kaupat, kahvilat ja kirpputorit avoinna klo 20 saakka. Lisätietoa Kauppatorstaista

TO 14.7. klo 15 Wanha Raahe -kierros. Tervetuloa Raahen Matkailuoppaiden mukana teemakierrokselle vanhaan kaupunkiin. Vapaa pääsy. Lähtöpaikka Myhrberginpuisto

SU 17.7. klo 16 Hautausmaakierros. Lähtö Haaralan hautausmaan vanhalta portilta, Adinanpolun päästä. Vapaa pääsy. Järjestää Raahen Matkailuoppaat

Meripäiville Oulusta bussilla tai museojunalla

Lauantaina 16.7. pääset Meripäiville Oulusta Saaga Travelin bussikyydillä tai nostalgisen lättähattujunan kyydissä. Lättähattu tekee myös kaksi käyntiä Raahesta Tuomiojalle.

Katso lisätiedot:

***

Päätapahtumapaikan osoite Rantatori, Rantakatu 37. Tapahtuma-alueille on vapaa pääsy.

Muutokset ohjelmassa ja aikatauluissa ovat mahdollisia.